Článek: Poslední výjezd hasičů z Plzence byl k požáru komína

Máme tu nový rok, a tudíž je na místě se ohlédnout za tím minulým. Rok 2023 jsme strávili převážně údržbou techniky a odbornou přípravou. Ne nadarmo se říká „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“. A tak si naši noví i staří členové prošli kurzem pro strojníky, výcvikem nositele dýchací techniky, záchrany na vodě a ledové ploše, práce s motorovou pilou a samozřejmě i nácvikem první pomoci.
Ani uplynulý rok se neobešel bez mimořádných událostí, kdy byla naše jednotka vyslána k celkem 41 událostem (ke dni 18.12.2023). V patnácti případech se jednalo o požár, zbylé připadají na technické
pomoci, jako například odstranění spadlého stromu, likvidace nebezpečného hmyzu a podobně.
Poslední výjezd se týkal požáru komínového tělesa. Jedná se o nebezpečnou situaci, jelikož jde převážně o rodinné
domy.
Důležitá je především prevence v podobě důkladné péče o spalinovou cestu. V případě spotřebiče paliv (topidla) do 50 kW, na tuhá či kapalná paliva, určeného k celoročnímu užívání ukládá zákon 3 x ročně čištění a 1 x ročně v případě spotřebiče na plyn. Minimálně 1 x ročně by měl kominík provést kontrolu spalinové cesty a vystavit doklad o jejím provedení. Samozřejmostí pak je také čištění vybíracího otvoru, který musí být přístupný.
Závěrem bych Vám jménem celé jednotky i Sboru dobrovolných hasičů Starý Plzenec popřál vše nejlepší do nového roku,
pevné zdraví, dobře vymetený komín a ať
se potkáváme jen akcích města a ne u Vás
doma.